GLTA Tournaments

Australasian Gay & Lesbian Open
11-13 January

Event Champion Finalist
Men’s Singles Open Ben Thomson Star Peter Elliott
Men’s Singles A Tsukasa Ishida David Bell
Men’s Singles B Corey Cordova Shah Sabri
Men’s Singles C Dan Dan Anthony Yeoh
Men’s Singles D Esteban Espinoza Akio Matsui
Men’s Doubles Open   Hoshio Kaneko & Michael Massih Ben Thompson Star & Pedro Rodriguez
Men’s Doubles A   Igor Lukacevic & Geoff Morales Peter Macdonald & Tom Wilson
Men’s Doubles B   Edward Alimin & Declan Bailey Mart Basa & Rayes Casillas
Men’s Doubles C Vincent Alcantara & Banky Bank Dan Dan & Anthony Yeoh
Men’s Doubles D  (RR) Jason Skinner & Marcel Yazbeck
Men’s Singles 45 + Owen Ratsoongnoen Kevin Duong
Mixed Doubles (RR) Mikael Virag & Kazue Ishida
Over 95 Doubles (RR) Noah Jiyane & Owan Ratsoongnoen


Peter Deacon
11 – 13 October

Event Champion Finalist
Men’s Singles Open Michael Massih Russell Hall
Men’s Singles A Grant Codey Huy Pham
Men’s Singles B Nathaniel Harper Tuan  Nguy
Men’s Singles C Alex Olney Dan Dan
Men’s Singles D Michael Choi Craig Schofield
Men’s Doubles Open   Hoshio Kaneko & Michael Massih Hayden Frawley & Russell Hall
Men’s Doubles A   Noah Jiyane & Warwick Yee Gavin Mears & Duncan Jones
Men’s Doubles B   Ryan Taylor & Andrew Klusman Edward Alimin & Declan Bailey
Men’s Doubles C Ryan Kucharski  & Tim Vial Nicholas Spinaze & Jordan Turley
Over 45 Singles (RR) Gavin Mears
Over 85 Doubles (RR) Ryan Chan & Russell Hall

 

Club Tournaments

Club Singles
10 March

Division Champion Finalist
1 Michael Massih
2 Igor Lukacevic Peter Macdonald
3 Declan Bailey Jaemin Cho
4 Luke Peters David ODriscoll
5 Kenny
6 Esteban Espinoza Mike Choi

 


Club Doubles Hard Court
8 September

Division Champion Finalist
1 Pedro Rodriguez & Tsukasa Ishida Grant Cody & Troy Warner
2 Ryan Taylor & Poul Pederson Luke Peters & Robin Nagy
3 Nathan Davis & Dan Dan Chris Cao & Jimmy Nguyen
4 David O’Driscoll & Tim Ngo Kelvin Hertanto & Liam Mcnamee

 

Club Doubles Lawn
28 April

Division Champion Finalist
1 Michael Massih & Hoshio Kaneko Mark Jones & Pedro Rodriguez
2 Tuan & Duncan Jones Peter Grogan & Scott L
3 Alberto Torres & Declan Bailey Dan Dan & Gi Lee
4 Daniel Q & Michael Choi Ruben Payo & Nico Almano

 

 

Compass Singles
21 July

Division Champion Finalist
East Igor Lukacevic Russell Hall
North-East Declan Bailey David O’Driscoll
North Raf
North-West Chris Whiteley
West Oscar Wong Shah Sabri
South-West Brandon Nug
South Greg Murphy Duncan Connor
South-East Hoshio Kaneko Noah Jiayne

 


Compass Doubles
16 November

Division Champion Finalist
East Jack Fisher & Igor Lukacevic Pedro Rodriguez & Scott
North-East Duncan Jones & Gavin Mears Damien OBrien & Alberto Torres
North Darren & Kevin Duong Rayes Casillas & Dean Matterson
North-West Cuong & Scott Annette Dittmar & David Heck
West Gi Lee & Justin Brad Johnson & Luke Peters
South-West David ODriscoll & Tim Ngo Vincent Alcantara & Matt Howes
South Craig Evans & Ruben Payo Bart Genson & Ethan Zhang
South-East Roderick Gawthrop & Louis Huy Pham & David  S

 

Club Lawn Singles
15 December

Division Champion Finalist
1 Pedro Rodriguez Roderick Gawthrop
2 Scott Leith Duncan Jones
3 Geoff Morales Dean Matterson
4 Charlie Stowe Alex Olny
5 Ruben Jr Payo Craig Schofield
6 Juan Carlos Marquez Bartz Genson

Club Awards

7 December 2019

Award Winner
Most Improved Player Esteban Espinoza
Newcomer of the Year Ruben Jr Payo
Player of the Year Pedro Rodriguez
Sportsmanship Award Declan Bailey

 

 

Loading...