GLTA TOURNAMENTS

Australasian Gay & Lesbian Open 2015
16-18 January – Cintra Park Concord

Event Champion(s) Finalist(s)
Open Singles  Kris Balakrishnan  Mikey Decourtney Feeney
Open Doubles  Craig Hunt & Brad Middleton  Russell Hall & Hayden Frawley
Open Mixed Doubles  Ros Evans & Craig Hunt  Tracey Macmillan & Hayden Frawley
A Grade Singles  Aiman Woldu  Hiroki Tanaka
A Grade Doubles  Mitchell Cockrum & Horoki Tanaka  Tony Boutoubia & Greg Bradford
A Womens Singles  Tamara Jungwirth  Clare Ford
A Womens Doubles  Tracey Macmillan & Ros Evans  Annette Dittmar & Elena Sarno
A Mixed Doubles  Elena Sarno & Mickael Virag  Leanne Spencer & Suresh Chand
B Grade Singles  Peter Tang  David Cao
B Grade Doubles  Lou Fortus & Mario Queddeng  Jaemin Cho & Kerry Hall
C Grade Singles  Phillip Moore  Stefan Kneissl
C Grade Doubles  Rayes Casillas & Mark Ehrman  Stephen Cashen & Timothy Ngo
D Grade Singles  Shahrilazam Sabri  Jesus Moreno
D Grade Doubles  Rafal Chomik & Quoc Nguyen  Jesus Moreno & Terry Arbuckle
40+ A Singles  Noah Jiyane  Duddy Apriadi

Peter Deacon Spring Championships 2015
18-20 September – Cintra Park Concord

Event Champion(s) Finalist(s)
Open Singles Michael Massih Russell Hall
Open Doubles Hayden Frawley & Russell Hall Paul Kwon & Michael Massih
Open Mixed Doubles (RR) Tracey Macmillan & Hayden Frawley
Open/A Grade Amazon Women’s Doubles (RR) Dina Bullivant & Annette Dittmar
A Grade Singles Roderick Gawthrop Greg Bradford
A Grade Doubles Jason Nesteriak & Tim Wright Duddy Apriadi & Rudi Bakti
A Mixed Doubles (RR) Clare Ford & Edwin Christiansen
B Grade Singles Tony Boutoubia Owen Gallagher
B Grade Doubles Cuong Hoang & Ryan Chan Bill Tran & Peter Vellonio
B/C Grade Amazon Women’s Doubles (RR) Natalie Espinosa & Helena Heizmann
B Grade Mixed Doubles (RR) Jennifer Lai & Mark Ehrman
C Grade Singles Stefan Kneissl Helena Heizmann
C Grade Doubles Chris Morrison & Darrin Vickery Justin Robertson & Shanon Whitty
D Grade Singles Shahrilazam Sabri Hyung Chul Kim
D Grade Doubles (RR) Rafal Chomik & Hyung Chul Kim

 

MID-WEEK COMPETITIONS 

Summer 2015 – Team Competition
Div 1
Winner: Kris Balakrishnan & Jocelino Jorge RU  Russell Hall & Andrew Soo
Div 2
Winner:  Tsukasa Ishida & Rod Gawthrop RU Somnuk Phonesouk/Jaemin Cho/Tuan Nguy
Div 3
Winner:  Declan Bailey & Edward Alimin RU  Cuong Hoang & Brian Wilson
Div 4
Winner:  Leanne Spencer & Ray Lance RU  Sandy Smith & Peter Burgess
Div 5
Winner:  Natasha Watts & Ben Aribin RU  Chris Morrison & Rob Ward
 Amazon Summer 2015
Team Stosur: Winner:  Alex Woods    RU:  Joanna Derry
Team Dellacqua: Winner:  Melinda Kelly   RU: Daniela Falecki
Winter 2015 – Swingers Competition
Amazon
Winner:  Amy Neylan RU  Sandra Lie
Div 1
Winner:  Russell Hall RU  Craig Hunt
Div 2
Winner:  Scott Parker RU  Edward Alimin
Div 3
Winner:  Geoff Burke RU  Kerry Hall
Div 4 Winner:  Richard Harvey RU  Chris Morrison
Spring 2015 – Weighted Pair Competition 
Div 1 Winner:  Jarrod Green & Ben Tari RU  Tsukasa Ishida & Jocelino Jorge
Div 2 Winner:  Matt Harders & Tuan Nguy RU  Geoff Burke & Owen Gallagher
Div 3 Winner:  Bryce Kennedy & Evan Knowles RU  Brendon Oliver & Peter Burgess
Div 4 Winner:  Seamus Duffy & Dean Kahler RU  Chris Morrison & Josef Garrington

 

CLUB DOUBLES 2015

Hard Court Doubles Classic, Sydney Olympic Park, 17 May 2015
Div 1 Winner:  Russell Hall & Hayden Frawley RU  Kris Balakrishnan & Nathan Kelly
Div 2 Winner:  Lou Fortus & Noah Jiyane RU  Anton Enus & Ed Christiansen
Div 3 Winner:  Dean Materson & Brian Wilson RU  Declan Bailey & Damien O’Brien
Div 4 Winner:  Mark Ehrman & Jimmy Dee RU  Duncan Connor & Craig Evans
Lawn Doubles Classic, Marrickville, 30 August 2015
Div 1 Winner:  Craig Hunt & Peter Elliott RU  Russell Hall & Hayden Frawley
Div 2 Winner:  Tuan Nguy & William Sugunda RU  Anton Enus & Ed Christiansen
Div 3 Winner:  David Cao & Ryan Wright RU  Tim Chung & Kerry Hall
Div 4 Winner:  Christian di Sisto & Dean Schubert RU  Lester Lagasca & Miguel Rivera

C LUB COMPASS TOURNAMENTS 2015

Compass Singles Tournament, Parramatta City Tennis, 5 July 2015
East Winner:  Sam Green RU  Russell Hall
North-east Winner:  Andrew Soo RU  Tyrone Andres
North Winner:  Jaemin Cho RU  Cuong Hoang
North-west Winner:  Stephen Clarke RU  Warwick Yee
West Winner:  Rayes Casillas RU  Jon Zhu
South-west Winner:  Lou Fortus RU  Dean Schubert
South Winner:  Chris Morrison RU  Craig Evans
South-east Winner:  Paul Burns RU  Richard Kang

 

Compass Doubles Tournament, Cintra Park Tennis Centre,  6 December 2015
East Winner:  Craig Hunt & Greg Westwood RU  Ben Alfred & Hayden Frawley
North-east Winner:  Geoff Daus & Ben Tari RU  Mario Queddeng & Andrew Soo
North Winner:  Jaemin Cho & Huy Huey RU  Simon Bao & Ryan Wright
North-west Winner:  David Cao & Ryan Chan RU  Jovanni Adarayan & Scott Parker
West Winner:  John Mahoney & Bernard Read RU  Dean Matterson & Brian Wilson
South-west Winner:  Richard Harvey & Tim Ngo RU  Andy Chen & Rafal Chomik
South Winner:  Peter Dellis & Nick Kritikos RU  Seamus Duffy & Renji Hashimoto
South-east Winner:  Duncan Connor & Ian Thomson RU  Stefan Kneissl & Richen Mojica

CLUB AWARDS – 2015 

Players of the Year
Amazon Player of the Year  Amy Neylan
Open Grade Player of the Year  Russell Hall
A Grade Player of the Year  Tuan Nguy
B Grade Player of the Year  Lou Fortus
C Grade Player of the Year  Stefan Kneissl
D Grade Player of the Year  Chris Morrison
Breakthough Player of the Year  Daniela Falecki
Tennis Sydney Supporter of the Year  Gary Myers & the team at Cintra Park
Sportspersons of the Year
Amazon Sportsperson of the Year Tracey Macmillan
Open Sportsperson of the Year Hayden Frawley
A Grade Sportsperson of the Year Neil Birks
B Grade Sportsperson of the Year Declan Bailey
C Grade Sportsperon of the Year Ray Lance
D Grade Sportsperson of the Year Rob Ward
Loading...