MAJOR GLTA TOURNAMENTS

Australasian Gay & Lesbian Open 2013 (15-17 February, Sydney Olympic Park Tennis Centre)

Event Champion(s) Finalist(s)
mpV Open Singles Michael Massih Russell Hall
mpV Open Doubles Peter Elliott & Bradley Middleton Craig Hunt & Greg Westwood
Open Mixed Doubles Diane Cassel & Bradley Middleton Liz Yeo & Michael Dunn
A Grade Singles Jack McLean Thamsathit Chantajitra
A Grade Doubles Craig Ayling & Owen Gallagher Kevin Duong & Owan Ratsoongnoen
A Womens Doubles Kerstin Kothrade & Liz Yeo Diane Cassel & Annlouise Love
B Grade Singles Anton Sudjarwo Martin Abbott
B Grade Doubles Martin Abbott & Riccardo Cristiani Stephen Martin & Mark O’Connell
B Womens Singles Mel Bromley Helena Heizmann
B Womens Doubles
Demetra Giannakopoulos &
Sharon Morris-Gillard
Jennifer Lai & Natasha Smytchek
B Mixed Doubles
Craig Ayling & Sharon Morris-Gillard
Andrew Adney & Tamara- Anna Cislowska
C Grade Singles Dan Dan Evan Knowles
C Grade Doubles Tim Gawler & Carreg O’Shea Kelly Choong & David Fletcher
D Grade Singles Seamus Duffy Quoc Nguyen
D Grade Doubles Mark Ehrman & Richard Harvey Gregory Lamont & Kevin Thompson
Singles 40+ A Owan Ratsoongnoen Rob Ferguson
Singles 40+ B Owen Gallagher Tawan Chaiyamart

 

Peter Deacon Spring Championships 2013 (4-6 October, Cintra Park Tennis Centre)

Event Champion Finalist
Open Singles Michael Massih  Cameron Lilburn
Open Doubles Hoshio Kaneko & Michael Massih  Craig Hunt & Cameron Lilburn
A Grade Singles Vince Travaglione  Peter Delimitrou
A Grade Doubles Glen Fitzgerald & Troy Hancock  Peter Delimitrou & Owen Gallagher
A Grade Women’s Singles Lauren Grundeman  Helena Heizmann
A Grade Women’s Doubles Sharon Morris-Gillard & Mel Bromley  Lee Spencer & Clare Ford
A Grade Mixed Doubles Lauren Grundeman & Troy Hancock  Clare Ford & Ben Alfred
B Grade Singles Andrew Soo  Simon Wood
B Grade Doubles Ryan Chan & Jamie Parker  Jovanni Andarayan & Tony Boutoubia
C Grade Singles Aaron Xerri  Aaron Luke
C Grade Doubles Peter Burgess & Aaron Xerri  Greg Lamont & Kevin Thompson
D Grade Singles Lester Lagasca  Jamie Lu
Singles 40+ Owan Ratsoongnoen  Craig Hunt

 

VIRGINIA SLIMS MID-WEEK COMPETITION 2013 

Summer 2013 – Team Competition
Div 1
Winner:  Russell Hall & Jack McLean RU  Michael Massih & Paul Kwon
Div 2
Winner:  Tsukasa Ishida & Rod Gawthrop RU  Owen Gallagher & Paul Jelfs
Div 3
Winner:  Kevin Bloom & Evan Knowles RU  Damien O’Brien & Brendon Oliver
Div 4
Winner:  Duncan Connor & Craig Evans RU  Greg Murphy & Richard Harvey
Winter 2013 – Swingers Competition
Div 1
Winner:  Sherwin Lucas RU  Hayden Frawley
Div 2
Winner:  Matus Rajnoha RU  Kevin Bloom
Div 3
Winner:  Tim Pailthorpe RU  Lou Fortus
 Div 4 Winner:  Duncan Connor RU  Richard Harvey
40 plus Winner:  Stephen Clarke RU  Owen Gallagher
Spring 2013 – Weighted Pair Competition (40 plus swingers)
Div 1 Winner:  Ben Tari & Matthew Caddy RU  Cameron Lilburn & Tsukasa Ishida
Div 2 Winner:  Andrew Soo & Damien O’Brien RU  Jovanni Adarayan & Kevin Marinilli
Div 3 Winner:  Jon Edmonds & Jamie Lu RU   Richard Harvey & Neil Rawlinson
40 plus Winner:  Liz Yeo RU  Graeme Cook

CLUB DOUBLES 2013

Clay Doubles Classic, Eastcourts Kingsford, 19 May 2013
Div 1 Winner:  Craig Hunt & Greg Westwood RU  Michael Massih & Troy Hancock
Div 2 Winner: Oscar Modesto & Simon Graham RU  Jack McLean & Steven Thorne
Div 3 Winner:  Leanne Spencer & Steve Chand RU  Jovanni Adarayan & Hendry Lukman
Div 4 Winner:  Aaron Luke & Tim Pailthorpe RU  Carreg O’Shea & Charles Edwards
Lawn Doubles Classic, Marrickville District Lawn Tennis Club, 8 September 2013
Div 1 Winner:  Hoshio Kaneko & Michael Massih RU  Ian Clark & Warren Dunn
Div 2 Winner:  Lauren Grundeman & Troy Hancock RU  Mario Queddeng & Ramon Supit
Div 3 Winner:  Geoff Burke & Brendan Moore RU  Damien O’Brien & Jon Zhu

CLUB COMPASS TOURNAMENTS 2013

mpV Compass Singles Tournament, Parramatta City Tennis, 7 July 2013
East Winner:  Michael Massih RU  Russell Hall
North-east Winner:  Kevin Duong RU  Tsukasa Ishida
North Winner:  Mathieu Tence RU  Karim Konrad
North-west Winner:  Mario Queddeng RU  Windhu Supriyono
West Winner:  Peter Longauer RU  Peter Burgess
South-west Winner:  Declan Bailey RU  Edward Alimin
South Winner:  Lou Fortus RU  Paul Burns
South-east Winner:  Jon Zhu RU  LC Teh

 

mpV Compass Doubles Tournament, Cintra Park Tennis Centre, 1 December 2013
East Winner:  Michael Massih & Kris Balakrishnan RU  Radek Dunka & Tony Kokkinos
North-east Winner:  Craig Hunt & Cameron Lilburn RU  Huy Pham & Byron Watson
North Winner:  Kevin Duong & Oscar Modesto RU  Steve Chand & Gary Thacker
North-west Winner:  Damien O’Brien & Jon Zhu RU  Peter Dredge & Sharon Morris-Gillard
West Winner:  Joshua Bald & Shane Gosper RU  Charles Edwards & Carreg O’Shea
South-west Winner:  Darren Gardner & Sandy Smith RU  Kevin Lance & Ray Lance
South Winner:  Rafal Chomik & Jamie Lu RU  Nikita Bragin & Andy Chen
South-east Winner:  Craig Evans & David Teahan RU  Lester Lagasca & Richen Mojica

 

CLUB AWARDS – 2013 

Players of the Year – Awarded by the Committee based on results for the year
Open Grade Player of the Year  Michael Massih
A Grade Player of the Year  Owen Gallagher
B Grade Player of the Year  Jamie Parker & Sharon Morris-Gillard
C Grade Player of the Year  Evan Knowles
D Grade Player of the Year  Duncan Connor
Breakthough Player of the Year  Jovanni Adarayan & Damien O’Brien
Tennis Sydney Supporter of the Year  Jon Zhu
Sportsperson of the Year – Voted for by the Membership Awarded to players who play fair; follow the rules; show respect for officials and fellow players; and promote a positive influence on the game and those around them.
Open Grade Sportsperson of the Year  Michael Massih
A Grade Sportsperson of the Year  Steven Thorne
B Grade Sportsperson of the Year  Andrew Soo
C Grade Sportsperson of the Year  Christian di Sisto
D Grade Sportsperson of the Year  Chul Kim
Loading...