MAJOR GLTA TOURNAMENTS

Mardi Gras Championships 2012 (17-19 February, Illawarra Tennis Centre)

Event Winners Runners Up
mpv Open Singles Russell Hall Michael Feeney
Open Doubles Craig Hunt & Ben Tari Russell Hall & Hayden Frawley
A Grade Singles Mickael Virag Petar Babic
A Grade Doubles Sean Whelan & Jarrod Green Ross Benitez & Tom Wilson
B Grade Singles Yannis Blackburn Oscar Modesto
B Grade Doubles Peter Delimitrou & Bill Tran Geoff Burke & Kevin Hauni
C Grade Singles Tamara Jungwirth Dan Dan
C Grade Doubles Chi Lam & Mark Lee Jovanni Adarayan & Terry Matheson
D Grade Singles Stefan Kneissl Greg Murphy
D Grade Doubles Stefan Kneissl & Greg Murphy Richard Harvey & Grant Mistler
Men Singles 40+ Craig Hunt Neil Birks
Mixed A Doubles Liz Yeo & Michael Dunn Nell Yeo & Ben Alfred

 

Peter Deacon Championships 2012 (5-7 October, Illawarra Tennis Centre)

Event Winners Runners Up
Open Singles Michael Massih Russell Hall
Open Doubles Hayden Frawley & Russell Hall Craig Hunt & Greg Westwood
A Grade Singles Owan Ratsoongnoen Cameron Lilburn
A Grade Doubles Grant Codey & Shane Goodwin Glen Fitzgerald & Cameron Lilburn
B Grade Singles Martin Abbott Paul Yung
B Grade Doubles Sharon Morris-Gillard & Craig Ayling Michael Atkinson & Tony Boutoubia
C Grade Singles Cory Gooch Dan Dan
C Grade Doubles Aaron Luke & Tim Pailthorpe Stephen Cashen & Rudy Jasin
D Grade Singles Greg Murphy Richard Harvey
Men Singles 40+ Craig Hunt Rob Ferguson
Mixed A Doubles Liz Yeo & Michael Dunn Tracey Macmillan & Hayden Frawley
Mixed B Doubles Sharon Morris-Gillard & Craig Ayling Leanne Spencer & Suresh Chand

 

VIRGINIA SLIMS HONOUR ROLL – 2012

Summer 2012 – Team Competition
Div 1
Winner: Russell Hall & Sean Whelan RU Craig Hunt & Warren Dunn
Div 2
Winner: Stuart Ryder & William Suganda RU Paul Jelfs & Owen Gallagher
Div 3
Winner: Adrian Casper, Geoff Burke & Jaemin Cho RU Jamie Parker & Raffi Cortanyan
Div 4
Winner: Aaron Luke & Richard Harvey RU Gavin Carnegie & Darren Kerr
Winter 2012 – Swingers Competition
Div 1
Winner:  Russell Hall 2nd:  Ben Tari
Div 2
Winner:  Tuan Nguy 2nd:  Christopher Neff
Div 3
Winner:  Kevin Bloom 2nd:  Chi Lam
 Div 4 Winner:  Peter Burgess 2nd:  Aaron Luke
 Div 5 Winner  Scott Parker 2nd  Kevin Lance
Spring 2012 – Weighted Pair Competition
Div 1 Winner:  Russell Hall & Stephen Clarke RU  Michael Massih & Jarrod Green
Div 2 Winner:  Tuan Nguy & Jamie Parker RU  Simon Graham & Christopher Neff
Div 3 Winner:  Kevin Bloom & Scott Parker RU  Geoff Burke & Peter Burgess
Div 4 Winner:  Kevin Thompson & Duncan Connor RU  Anthony Houghton & Mark Ehrman

 

CLUB DOUBLES & COMPASS – 2012

Hard Court Doubles Classic, Sydney Olympic Park Tennis Centre, 15 April 2012
Div 1 Winner:  Craig Hunt & Greg Westwod RU  Hayden Frawley & Russell Hall
Div 2 Winner:  Simon Graham & Dean Matterson RU  Tuan Nguy & William Suganda
Div 3 Winner:  Jovanni Adarayan & Peter Vellonio RU  Raffi Cortanyan & Mario Queddeng
Div 4 Winner:  Janson Lau & Brendon Oliver RU  Aaron Luke & Rob Sheedy

 

Grass Court Doubles Classic, Marrickville Lawn Tennis Centre, 9 September 2012
Div 1 Winner:  Craig Hunt & Ben Tari RU  Hayden Frawley & Russell Hall
Div 2 Winner:  Kevin Duong & Tuan Nguy RU  Simon Graham & Dean Matterson
Div 3 Winner: Tim Pailthorpe & Mario Queddeng RU  Jon Edmonds & Evan Knowles

 

mpv Compass Singles Tournament, Cintra Park Tennis Centre, 2 December 2012
East Winner: Michael Massih RU  Mickael Virag
North-east Winner:  Byron Watson RU  Ian Carthew
North Winner:  Pascal Marchand RU  Declan Bailey
Noth-west Winner:  Owen Gallagher RU  Scott Parker
West Winner:  Matus Rajnoha RU  Cory Gooch
South-west Winner:  Leanne Spencer RU  Teh L C
South Winner:  Tim Pailthorpe RU  Greg Murphy
South-east Winner:  Helena Heizmann RU  Carreg O’Shea

CLUB AWARDS – 2012

Players of the Year – Awarded by the Committee based on results for the year
Open Grade Player of the Year Russell Hall
A Grade Player of the Year Tuan Nguy
B Grade Player of the Year Geoff Burke
C Grade Player of the Year Aaron Luke
D Grade Player of the Year Greg Murphy
Breakthough Player of the Year  Mickael Virag
Tennis Sydney Supporter of the Year Ray Lance

 

Sportsperson of the Year – Voted for by the Membership Awarded to players who play fair; follow the rules; show respect for officials and fellow players; and promote a positive influence on the game and those around them.
Open Grade Sportsperson of the Year Michael Massih
A Grade Sportsperson of the Year Neil Birks
B Grade Sportsperson of the Year Jamie Parker
C Grade Sportsperson of the Year Tim Pailthorpe
D Grade Sportsperson of the Year Anthony Houghton
Loading...