21/12/2010

2011 - Honour Roll

 

 Mardi Gras Championships – 2011

Event Winners Runners-Up
Open Singles Russell Hall Mikey DeCourtney Feeney
Open Doubles
Peter Elliot & Craig Hunt Russell Hall & Hayden Frawley
A Singles Maximilian Graeubig Tom Wilson
A Doubles Tyrone Andres & Mark Andres Jarrod Green & Mark Jones
B Singles Peter Ryan Reuben Young
B Doubles Peter Dredge & Gary Thacker Cuong Hoang & Peter Vellonio
C Singles Warwick Yee Evan Knowles
C Doubles Riccardo Cristiani & Marcelo Araujo De Menezes Nathan Angrave & Jay Cordero
D Singles Ojie Muijono Karim Konrad
D Doubles Greg Murphy & Quoc Nyugen Michael Zanetti & Karim Konrad
Master Doubles Craig Hunt & Rob Ferguson Ian Carthew & Hayden Frawley
Women Doubles
Mixed Doubles Mark Giunta & Tana Anderson Owen Gallagher & Michelle Schilg
Veteran Doubles

 

Clay Doubles Tournament – 2011

Borg – Winners & Runners-Up
1
[AUS] Mervin Dizon
[AUS] Mario Queddeng
2
[GBR] Declan Bailey
[AUS] Lc Teh
Courier – Winners & Runners-Up
1
[AUS] Steven Thorne
[AUS] Riccardo Cristiani
2
[FRA] Raffi Cortanyan
[USA] Ross Scheepers
Lendl – Winners & Runners-Up
1
[AUS] Simon Graham
[AUS] Huy Pham
2
[AUS] Dean Matterson
[AUS] Brian Wilson
Nadal – Winners & Runners-Up
1
[AUS] Russell Hall
[AUS] Hayden Frawley
2
[AUS] Jason Craigie
[AUS] Geoff Daus

 

Lawn Classic Doubles Tournament 2011

1 Graf – Final
1
[AUS] Hayden Frawley
[AUS] Russell Hall
2
[AUS] Ian Clark
[AUS] Warren Dunn
2 Navratilova – Final
1
[JPN] Tsukasa Ishida
[AUS] Bryce Watanasoponwong
2
[AUS] William Segunda
[AUS] Paul Yung
3 Goolagong – Final
1
[AUS] Eric Finley
[AUS] Stuart Rigg
2
[AUS] Geoff Burke
[AUS] Ray Lance
4 Williams – Final
1
[AUS] Timothy Gawler
[AUS] Tim Pailthorpe
2
[AUS] Stephen Cashen
[AUS] Rudy Jasin

 

 

Peter Deacon Championships – 2011

Event

Winners

Runners Up
Open Singles Peter Elliott Russell Hall
Open Doubles Craig Hunt & Greg Westwood Peter Elliot & Robert Ferguson
A Grade Singles Scott Anscombe Owan Ratsoongnoen
A Grade Doubles Neil Birks & Michael Heath Jarrod Green & Sean  Whelan
B Grade Singles Riccardo Cristiani Steven Thorne
B Grade Doubles Peter Dredge & GarryThacker Peter Delimitrou & Matus Rajnoha
C Grade Singles Karim Konrad L C Teh
C Grade Doubles Peter Burgess & Kevin Gardner Jovanni Adaravan & Kendy Yus
D Grade Singles Paul Burns Aaron Luke
D Grade Doubles Anthony Houghton & Justin Perry Dan Adams & Owen Hutchings
Men Singles 40+ Robert Ferguson Craig Hunt
Mixed Doubles A
Ben Alfred & Nell Yeo Michael Dunn & Elizabeth Yep

 

Club Doubles Tournament – 2011

Events Winners Finalists
Djokovic – Ivanovic Kerry Hall & Jaemin Cho Adrian Caspar & Warwick Yee
Federer – Azarenka              
Hayden Frawley & Russell Hall Craig Hunt & Ben Tari
Nadal – Kvitova Tsukasa Ishida & Bryce Watanasoponwong             Tuan Nguy & William Suganda
Stosur – Murray Aaron Luke & Rob Sheedy Ojie Mujiono & Kevin Thompson

 

 

Virginia Slims Honour Roll – 2011

 

Summer 2011 – Team Competition

Div 1
Winner: Matt Coin & Tyrone Andres   2nd: Russell Hall & Nick Cole
Div 2
Winner: William Suganda & Tuan Nguy    2nd: Bryce Watana & Kevin Duong
Div 3
Winner: Ramon Supit & Matus Rajnoha   2nd: Steven Thorne & Hendry Lukman
Div 4

Winner:

Warwick Yee & Tim Pailthorpe   2nd: Karim Konrad & Kevin Thompson

Winter 2011 – Swingers Competition

Div 1
Winner: Russell Hall   2nd: Hayden Frawley
Div 2
Winner: Tuan Nguy   2nd: Neil Birks
Div 3
Winner: Jon Edmonds   2nd: Karim Konrad
 Div 4 Winner: Mark Pfeiffer   2nd: Rob Sheedy
           

Spring 2011 – Weighted Pair Competition

Div 1 Winner: Ben Tari & Nick Cole   2nd: Craig Hunt & Paul Kwon
Div 2 Winner: Jarrod Green & Riccardo Cristiani   2nd: Neil Birks & Tsukasa Ishida
Div 3 Winner: Matus Rajnoha & Sandy Smith   2nd: Jon Edmonds & Karim Konrad
Div 4 Winner: Tim Pailthorpe & Aaron Luke   2nd: Jovanni Adarayan & Mark Tweedle
 
           
           
Event
Winners
Runners Up
Open Singles
Michael Feeney
Ben Tari
Open Doubles
Craig Hunt & Greg Westwood
Hoshio Kaneko & Geoffrey Daus
A Singles
Troy Warner
Byron Watson
A Doubles
Shane Goodwin & Troy Warner
Mark Andres & Tyrone Andres
B Singles
Brian Heavin
Steven Philpot
B Doubles
Andrew Klusman & Darren Marsh
Bill Spence & Ed Wong
C Singles
Rob Laus
Hendry Lukman
C Doubles
Rob Laus & Philip Moore
Ray Lance & Sam Lie
D Singles
Steven Thorne
Kevin Thompson
D Doubles
Kate Still & Steven Thorne
Johnny Esber & Kevin Thompson
Masters Doubles
Rob Ferguson & Craig Hunt
David Bourke & Nick Cole
Womens Doubles
Kerri Matterson & Michelle Schilg
Elena Samo & Leanne Spencer
Mixed Doubles
Stephen Clarke & Liz Yeo
Darren Marsh & Elena Samo
Veteran Doubles
Yannick Albert & Mike Heath
Neil Birks & Carl Copas
Consolation Group Open/A
Ratsoongnoen Owan
Tyrone Andres
Consolation Group B
Matus Rajnoha
Edward Alimin
Consolation Group C/D
Joe Rinaldi
LC Teh
Loading...