19/10/2006

1998 - Honour Roll

Mardi Gras Championships – 1998

Event

Winners

Open Mens Singles
Scott Ferguson, r/u Brian Adams
Open Mens Doubles
Peter Elliott & Ian Carthew
A Mens Singles
David Bourke, r/u Craig Hunt
A Mens Doubles
David Lawson & Brent Thomas VIC
Open/A Womens Singles
n/p
Open/A Womens Doubles
Christine O’Neill & Pam Whytcross VIC
Open/A Mixed Doubles
Leslie Ford & Craig Bullivant
B Mens Singles
Katsuhiko Takimoto, r/u Neil Fawcett
B Mens Doubles
Yasushi Isobe JP & Katsuhiko Takimoto
C Mens Singles
Kenji Toda JP, r/u Bill Spence
C Mens Doubles
Terry Fisher & David Webber
B/C Womens Singles
Joanne Thomas, r/u Kerry McConnell
B/C Womens Doubles
Angie Hurwood & Kerry McConnell
B/C Mixed Doubles
n/p
Masters Singles
n/p
Masters Doubles
Mike Heath & Owen Gallagher

 

 

The Peter Deacon Club Championships – 1998

Event

Winners

Open Mens Singles
Peter Elliott, r/u Marc Stevens
Open Mens Doubles
Brian Adams & Craig Bullivant
A Mens Singles
Peter Ryan
A Mens Doubles
Ken Bowles & Owen Gallagher
Open/A Womens Singles
n/p
Open/A Womens Doubles
n/p
Open/A Mixed Doubles
Vicki Dennis & Craig Bullivant
B Mens Singles
Owen Gallagher, r/u Gerry McNally
B Mens Doubles
Gerry McNally & Rob Strang
C Mens Singles
Mathew Bright, r/u Bill Spence
C Mens Doubles
Allan Soper & Paul Hogben
B/C Womens Singles
n/p
B/C Womens Doubles
n/p
B/C Mixed Doubles
Angie Hurwood & Mathew Bright
Masters Singles
n/p
Masters Doubles
Brian Adams & Carl Copas

 

 

 

Virginia Slims Honour Roll – 1998

Summer 1998
Div 1
Winner: Craig Hunt 2nd: Mark Gibson 3rd: Ian Carthew
Div 6
Winner: Prasit Thongsuwan 2nd: Erna Sandhas 3rd: Mark Cacopardo
(Team Competition for Divisions 2-5 only)
Div 2
Winner: Paul Jelfs +
Owen Gallagher
2nd: David Bird +
Tate Liedkte
Div 3
Winner: Nicholas Matthews +
Rodney Juratowich
2nd: Daniel Mahe +
Stuart Farrance
Div 4
Winner: Gary Lysaght +
Ian Craigie
2nd: Philip Engelberts +
Nowl Richard
Div 5
Winner: Bill Spence +
David Brennan
2nd: Alan Khoo +
Kazunao Hayashi
Winter 1998
Div 1
Winner: Craig Hunt 2nd: Ian Carthew & Chris Leonard (tie)
Div 2
Winner: Owen Gallagher 2nd: Nicholas Matthews 3rd: Rob Strang
Div 3
Winner: Philip Engelberts 2nd: Peter Smith 3rd: Bill Spence
Div 4
Winner: Matthew Bright 2nd: Hugh Flood 3rd: David Cawthorn
Div 5
Winner: Tim Wong 2nd: Paul Hogben 3rd:

Alan Soper

Spring 1998
Div 1
Winner: Craig Hunt 2nd: Chris Leonard 3rd: Garry Burden
Div 2
Winner: Rob Strang 2nd: Dick Law 3rd: Ken Bowles
Div 3
Winner: Stuart Farrance 2nd: Daniel Mahe 3rd: Cy Tremayne
Div 4R
Winner: Tim Wong 2nd: Cameron Thang 3rd: Paul Hogben
Div 4B
Winner: Rob Rixon 2nd: David Ting 3rd: Ian Craigie
Loading...