19/10/2006

1997 - Honour Roll

Mardi Gras Championships – 1997

Event

 

Winners

Open Mens Singles
  Brian Adams, r/u Scott Ferguson
Open Mens Doubles
  Brian Adams & Craig Bullivant
A Mens Singles
  Ian Carthew, r/u Craig Hunt
A Mens Doubles
  Chris Smith & Gary Burden
Open/A Womens Singles
  Monique Hitter
Open/A Womens Doubles
  Cheryl Wakefield & Lesley Ford
Open/A Mixed Doubles
  Lesley Ford & Craig Bullivant
B Mens Singles
  Daniel Bowman
B Mens Doubles
  Daniel Bowman & Garry Harris
C Mens Singles
  Daniel Mahe
C Mens Doubles
  Bruce Allen & Steven Taylor
B/C Womens Singles
  Kathy Monahan
B/C Womens Doubles
  Jane Humphry & Virginia Humphry
B/C Mixed Doubles
  n/p
Masters Singles
  Mark Eastway
Masters Doubles
  Mike Heath & Owen Gallagher
     

 

 

The Peter Deacon Club Championships – 1997

Event

 

Winners

Open Mens Singles
  Peter Elliott, r/u Scott Ferguson
Open Mens Doubles
  Brian Adams & Craig Bullivant
A Mens Singles
  Mathew Childs, r/u Craig Hunt
A Mens Doubles
  Craig Hunt & Martin Galvin
Open/A Womens Singles
  n/p
Open/A Womens Doubles
  n/p
Open/A Mixed Doubles
  Vicki Dennis & Craig Bullivant
B Mens Singles
  Peter Waples, r/u David Lawson
B Mens Doubles
  Ken Bowles & Derek Robinson
C Mens Singles
  Gary Lysaght, r/u Steve Giannotis
C Mens Doubles
  Ian Craigie & Gary Lysaght
B/C Womens Singles
  n/p
B/C Womens Doubles
  n/p
B/C Mixed Doubles
 

n/p

Masters Singles
  n/p
Masters Doubles
  Brian Adams & Carl Copas
     

 

 

 

Virginia Slims Honour Roll – 1997

Summer 1996
Div 1
Winner: Peter Elliott   2nd: Craig Hunt   3rd: Mark Gibson
Div 2
Winner: Garry Burden   2nd: David Bourke   3rd: Peter Brittain
Div 3
Winner: Daniel Bowman   2nd: Peter Waples   3rd: Owen Gallagher
Div 4
Winner: Dick Law   2nd: Mark Olive   3rd: Norm Lawrence
Div 5
Winner: Alan Carter   2nd: Daniel Mahe   3rd: Geoff Cave
Div 6
Winner: Jason Symonds   2nd: Bruce Cairns   3rd: Alan Khoo
                 
Autum 1997 – Team Competition
Team Honours            
Div 1
Winner: Mark Gibson +
Ian Carthew
  2nd: Peter Elliott +
David Lawson
   
Div 2
Winner: Terry Vinci +
Scott Hinwood
  2nd: Peter Brittain +
Michael Randall
   
Div 3
Winner: Shane Goodwin
+ David Bird
  2nd: Derek Robinson
+ Owen Gallagher
   
                 
Winter 1997 – Team Competition
Team Honours            
Div 1
Winner: Chris Leonard +
Ian Carthew
  2nd: Craig Hunt +
Martin Galvin
   
Div 2
Winner: Gavin Mears +
Michael Randall
  2nd: Peter Waples +
Mark Olive
   
Div 3
Winner: Dick Law +
Stuart Farrance
  2nd: Carl Copas +
Daniel Mahe
   
                 
Spring 1997 – Team Competition
Team Honours            
Div 1
Winner: Craig Hunt +
Martin Galvin
  2nd: Chris Leonard +
Ian Carthew
   
Div 2
Winner: Matthew Rankin
+ Peter Waples
  2nd: Owen Gallagher,
Paul Jelfs +
Mike Heath
   
Div 3
Winner: Dick Law +
Norm Lawrence
  2nd: Scott McCallum +
Paul Cruikshank
   
Div 4
Winner: Ian Catt +
Craig Jurd
  2nd: Stephen Gianottis
+ Alan Khoo
   
Div 5
Winner: Steve O’Donoghue
+
Matthew Tanner
  2nd: Geoff Thiel +
Geoff Cave
   
                 
Loading...