19/10/2006

1996 - Honour Roll

Mardi Gras Championships – 1996

Event

 

Winners

Open Mens Singles
  Scott Ferguson, r/u Bob Giltinan
Open Mens Doubles
  Scott Ferguson & Jose Sambas USA
A Mens Singles
  Martin Galvin, r/u David Bourke
A Mens Doubles
  Mathew Childs & David Weston
Open/A Womens Singles
  Tracy Macmillan, r/u Verlie Hall
Open/A Womens Doubles
  Arvai Cordingly & Deborah Cheetham
Open/A Mixed Doubles
  Lesley Ford & Craig Bullivant
B Mens Singles
  Paul Jelfs, r/u Ian Carthew
B Mens Doubles
  Dennis Greenland & John Young
C Mens Singles
  John Hatsis, r/u Bill Spence
C Mens Doubles
  John Hatsis & Robert Nash
B/C Womens Singles
  Sandi Long, r/u Ruth Ritchie
B/C Womens Doubles
  Sandi Long & Ruth Ritchie
B/C Mixed Doubles
  n/p
Masters Singles
  Robbie Barnes, r/u Paul Stidwell
Masters Doubles
  Robbie Barnes & Rich Ryan USA
     

 

 

The Peter Deacon Club Championships – 1996

Event

 

Winners

Open Mens Singles
  Scott Ferguson, r/u Peter Elliott
Open Mens Doubles
  Brian Adams & Craig Bullivant
A Mens Singles
  Craig Bullivant, r/u David Bourke
A Mens Doubles
  Matthew Rankin & Rob Strang
Open/A Womens Singles
  Verlie Hall, r/u Jan Darke
Open/A Womens Doubles
  Verlie Hall & Jane Davidson
Open/A Mixed Doubles
  Julia Charles & Craig Bullivant
B Mens Singles
  Ian Carthew, r/u Gerry McNally
B Mens Doubles
  Gerry McNally & Rob Strang
C Mens Singles
  Stuart Farrance, r/u Nick Pacecca
C Mens Doubles
  Hugh Flood & Andrew Patterson
B/C Womens Singles
  n/p
B/C Womens Doubles
  Libby Tonkin & Ann Jeffares
B/C Mixed Doubles
  n/p
Masters Singles
  Mark Eastway, r/u Robbie Barnes
Masters Doubles
  Mark Eastway & Robbie Barnes
     

 

 

 

Virginia Slims Honour Roll – 1996

Summer 1996
Div 1
Winner: Peter Elliott   2nd: Martin Galvin   3rd: Craig Hunt
Wed1
Winner: Garry Burden   2nd: Ian Carthew   3rd: Matthew Rankin
Div 2a
Winner: Scott Hinwood   2nd: Owen Gallagher   3rd: Peter Johnston
Div 2b
Winner: Winston Guymer   2nd: Norm Lawrence   3rd: Mark Gray
Div 3
Winner: John Hatzis   2nd: Ian Craigie   3rd: Andrew Patterson
                 
Winter 1996
Div 1
Winner: Craig Hunt   2nd: Martin Galvin   3rd: Garry Burden
Wed 1
Winner: Matthew Rankin + Craig Hunt (tie)   3rd: Martin Galvin
Div 2a
Winner: Michael Smith   2nd: Rob Strang   3rd: Mike Heath
Div 2b
Winner: Paul Jelfs   2nd: Ken Bowles   3rd: Norm Lawrence
Div 3
Winner: Tim Wong   2nd: Robert Nash   3rd: Andrew Patterson
                 
Spring 1996
Div 1
Winner: Peter Elliott   2nd: Mark Gibson      
Div 2a
Winner: David Lawson   2nd: Rob Strang      
Div 2b
Winner: Peter Brittain   2nd: Owen Gallagher      
Div 3a
Winner: Andrew Patterson   2nd: Sean Albert      
Div 3b
Winner: Rob Rixon   2nd: Shane Bull      
                 
Loading...